Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Boernerowo-Lotnisko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Boernerowo i Lotnisko to dwa sąsiadujące ze sobą obszary w warszawskiej dzielnicy Bemowo.

Boernerowo-Lotnisko – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy obszar Boernerowo-Lotnisko. Czym wyróżnia się ta lokalizacja i czy warto w niej zamieszkać? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Przejdź do akapitów:

Boernerowo-Lotnisko – historia

Historia Boernerowo zaczyna się w 1923 r., gdy w podwarszawskiej wsi Babice uruchomiono Transatlantycką Stację Nadawczą. Przy niej, dekadę później zaczęło powstawać osiedle dla pracowników Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Domów powstało ponad sto, doprowadzono do nich elektryczność i kanalizacja. Za projekt odpowiadała Wanda Boerner-Przewłocka oraz Ignacy August Boerner.

W kolejnych etapach wznoszono już przede wszystkim murowane wille. Na koniec powstała kolonia im. Aleksandry Piłsudskiej, gdzie zamieszkali obywatele zasłużeni w walce o niepodległość Rzeczypospolitej oraz ich rodziny . Ostatecznie osiedle Boernerowo składało się z niemal 300 domów. To dość zwarta zabudowa, nie ma tu miejsca na nowe inwestycje.

Zabudowa jednorodzinna w zielonej części obszaru Bernowo-Lotnisko

W 1951 r. Boernerowo włączono w granice Warszawy pod nazwą osiedle Bemowo. Pierwotna nazwa została przywrócona w 1987 r., a rok później u zbiegu ulic gen. Kaliskiego i gen. Kutrzeby odsłonięto pomnik zasłużonego Ignacego Boernera.

Boernerowo-Lotnisko – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Obszar Boernerowo otoczony jest przez Las Bemowo. Blisko stąd na ciekawe szlaki i miłe wycieczki. Znajduje się on w części Bemowa oraz w gminie Stare Babice, częściowo jest podmokły, choć już w większości uregulowany przez kanały. Na jego terenie (ale już poza granicami administracyjnymi Warszawy) zlokalizowane są dwa rezerwaty: Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka oraz plac zabaw, ścieżka zdrowia i „ścieżka łosia”. Znajdują się tu także miejsca do rozpalania ognia i liczne wiaty turystyczne.

Na terenie obszaru Boernerowo znajduje się lubiany przez mieszkańców plac zabaw pod sosnowym dachem. To zbiór drewnianych konstrukcji dla dzieci, gdzie mogę mogą ćwiczyć równowagę, umiejętności wspinaczkowe, huśtać się i odpoczywać w cieniu wiekowych drzew.

Drewniana kładka w Lesie Bemowo

Obszar Lotnisko pokrywa się w powierzchnią lotniska Warszawa-Babice. Miejsce obecnego lotniska użytkowane było jako lądowisko dla samolotów rosyjskich i niemieckich. Lotnisko jako obiekt powstało po II wojnie światowej poza granicami Warszawy (w tym okresie był to teren znajdujący się w gminie Blizne z siedzibą w Starych Babicach, co tłumaczy nazwę lotniska). Obecnie lotnisko jest wykorzystywane do lotów komercyjnych (szybowcami i awionetkami) oraz organizowane są tu duże imprezy kulturalne, między innymi koncerty takich gwiazd jak Michael Jackson, Madonna, czy AC/DC.

Mieszkania – Boernerowo-Lotnisko

W obszarze Lotnisko nie ma zabudowań mieszkalnych, nie jest natomiast wykluczone, iż jego część w przyszłości nie zostanie przeznaczona pod zabudowę. Teren jest bardzo atrakcyjny.

Warszawa Bemowo – zielona część obszaru Boernerowo-Lotnisko

Na Boernerowo dojeżdża od lat ta sama linia tramwajowa nr 20, która ma tu pętlę. Tramwaje jeżdżą dość często, jest to jedyna możliwość wydostania się z obszaru komunikacją miejską. Uliczki Boernerowa z braku dobrej nawierzchni wymuszają powolny ruch. Południową granicę obszaru stanowi ulica Radiowa, przy której zatrzymują się autobusy.

W obszarze Boernerowo znajduje się rejonowa szkoła podstawowa przy ulicy Thommeego. Funkcjonują tu również dwa prywatne przedszkola, a w sąsiednim obszarze, przy ulicy Kaliskiego, dostępne jest również przedszkole publiczne. Z Boernerowa jest bardzo blisko do kampusu Wojskowej Akademii Technicznej.

Infrastruktura handlowa w dzielnicy Bemowo

Miłośnicy sportu mieszkający w obszarze Boernerowo mają dostęp do licznych szlaków biegowych i rowerowych w Lesie Bemowo. Mogą korzystać również z bogatej oferty OSiR Bemowo w sąsiadujących obszarach oraz dzielnicowej pływalni znajdującej się przy ulicy Oławskiej. Ciekawe jest także oferta komercyjna lotniska dla fanów podniebnych atrakcji.

Na terenie obszaru Boernerowo nie ma sklepów spożywczych. Wszystkie zakupy i sprawunki należy robić i załatwiać w innych obszarach Bemowa. Najbliższym dużym centrum handlowym jest Galeria Bemowo.

Las Bemowo w obszarze Beorsnowo-Lotnisko

Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej znajduje się przy ulicy Kartezjusza w sąsiednim obszarze. W obszarze Boernerowo działa jeden prywatny gabinet internistyczny przy ul. Telewizyjnej.

Boernerowo-Lotnisko to atrakcyjny obszar o dużym potencjale. Mieszczą się tu urokliwe tereny rekreacyjne, jest również odpowiednia przestrzeń na dopełnienie istniejącej infrastruktury handlowo-usługowej.

Zobacz również inne obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Babice, Lipków, Izabelin / Południowe okolice Kampinosu – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Babice, Lipków i Izabelin to trzy miejscowości położone przy granicy z Warszawą i Kampinoskim Parkiem Narodowym, które są popularnym wyborem wśród inwestorów i kupujących nieruchomości.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu